Wydawca treści Wydawca treści

Plac pod dębem i ścieżka edukacyjna w parku.

Wiata edukacyjna Nadleśnictwa Przedborów - "Plac pod dębem"

Każdemu kto odwiedzi nasze nadleśnictwo i spacerkiem przejdzie w miejsce zwane „Plac pod dębem" ukaże się niezwykły obiekt. Ogromna wiata z drewna przypominająca swoim kształtem odwrócony liść dębu została zaprojektowana i umiejscowiona w cieniu przepięknego wiekowego pomnika przyrody - dęba szypułkowego.

Obiekt, który będzie spełniał głównie zadania edukacyjno-rekreacyjne jest z pewnością jedną z większych atrakcji naszego regionu. Wiata wybudowana została dzięki wsparciu finansowemu z funduszy europejskich w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Uroczystego otwarci przy okazji obchodów Dnia Leśnika 18 czerwca 2011 r. dokonali wspólnie ks. bp. Edward Janiak, ks. kan. Jan Stachowiak, Dyrektor RDLP w Poznaniu Piotr Grygier i gospodarz, Nadleśniczy Wojciech Bąk.

Drugą niezaprzeczalną atrakcją jest ścieżka edukacyjna w parku przy nadleśnictwie. Początki tej ścieżki dydaktycznej to początek lat 2000. Z roku na rok modernizowana i upiększana stała się piękną ozdoba przyrodniczą i edukacyjną w Przedborowie. Spacer wśród kwitnących wiosną rododendronów i azalii jest oszałamiającym przeżyciem estetycznym. Tuż przy wejściu na ścieżkę posadzony jest "papieski dąb". Wszystkie dęby tak nazwane zostały wyhodowane z nasion dębu szypułkowego pobłogosławione przez Papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymki leśników do Watykanu.