Asset Publisher Asset Publisher

120 lat administracji leśnej w Przedborowie

Uroczysty Dzień Leśnika i 120-lecie administracji leśnej w Przedborowie.

23 czerwca 2017 r. w Nadleśnictwie Przedborów przeżyliśmy doniosłą uroczystość – 120-lecie istnienia administracji leśnej w Przedborowie. Ten piękny jubileusz środowiska Leśników jest jednocześnie okazją do przypomnienia, że od ponad wieku funkcjonuje na naszym terenie system prawidłowej gospodarki leśnej, opartej na potrzebach lasu i potrzebach człowieka.

O randze uroczystości świadczy grono zacnych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Znaleźli się wśród nich: Ekscelencja ks. Biskup Edward Janiak Duszpasterz Leśników Polskich, dyrektor RDLP w Poznaniu Tomasz Markiewicz, dyrektor senior Piotr Grygier, były zastępca dyrektora RDLP w Poznaniu Henryk Piskonowicz, Burmistrz Miasta i Gminy w Mikstacie Henryk Zieliński, Lech Janicki – Starosta Ostrzeszowski, przedstawiciele władz samorządowych i gminnych powiatów ostrzeszowskiego i wieruszowskiego, Krzysztof Lamek Powiatowy Lekarz Weterynarii, komendant PSP w Ostrzeszowie Tomasz Mak, Łowczy Okręgowej Rady Łowieckie w Kaliszu Marek Przybylski oraz przedstawiciele i koledzy z nadleśnictwa południowej wielkopolski.

Gospodarzem jubileuszu był nadleśniczy Nadleśnictwa Przedborów, Wojciech Bąk, który po oficjalnym przywitaniu zaproszonych gości, przypomniał świetne tradycje administracji leśnej na terenach obecnie administrowanych przez Nadleśnictwo Przedborów, poczynając od czasów Księstwa Warszawskiego, materialnie udokumentowanych zapisami historycznymi i mapami.

Niezwykle miłym akcentem obchodów był moment, kiedy dyrektor RDLP w Poznaniu, Tomasz Markiewicz ogłosił, że na wniosek nadleśniczego Nadleśnictwa Przedborów, Kapituła najwyższego odznaczenia Leśników przyznała trzem naszym pracownikom „Kordelas Leśnika Polskiego":  Małgorzacie Grzesiek, Ryszardowi Sułkowskiemu i Józefowi Kulawinkowi. W imieniu wyróżnionych piękne i pełne humoru słowa podziękowania wygłosiła Pani Małgosia Grzesiek.  

Kolejnym punktem jubileuszu była ceremonia posadzenia czterech cisów na „Skwerze Leśnika". Wybór gatunku nie był przypadkowy – cis to przecież jedno z najbardziej długowiecznych drzew w Polsce. Najstarszy, „Henrykowski" ma ok. 1250 lat. Mamy więc nadzieję , że nasze „czworaczki" pod czujnym okiem gospodarzy też doczekają sędziwego wieku.

Zwieńczeniem uroczystości był występ zespołu pieśni tańca „Łany", który działa już od 1974 r. przy byłej Akademii Rolniczej, a obecnym Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Trzeba przyznać, że już dawno przedborowskie dęby pod swoimi rozłożystymi konarami nie widziały tak pięknego spektaklu. Zespół zaprezentował godzinną składankę tańców z prawie wszystkich regionów naszego kraju. Byli Wielkopolanie, byli Kaszubi, górale ze Spisza, Krakowiacy, Kurpie. Bogactwo aranżacji i swoboda w tańcu urzekły wszystkich odbiorców występu.

Na co dzień, pracując dla dobra naszego „boru", nie czujemy upływu czasu i nie mierzymy swojego wysiłku liczbą jubileuszy. Bliskie jest nam stwierdzenie, że „był las nie było nas, będzie las nie będzie nas", dlatego swoje działania postrzegamy jako maleńką część wielkiego „dzieła Natury". Cieszymy się, że nasi „wychowankowie" są długowieczni i tak potrzebni każdemu pokoleniu, że każdy „dostojnik leśny" – dąb, wspomniany cis czy buk będzie cieszył oko przez wiele, wiele lat.

Z kolei, dzieląc się opisem naszej pięknej uroczystości, chcemy podkreślić, że Leśnicy mieli i mają do wypełnienia bardzo ważną misję – kontynuowania, pielęgnowania i upowszechniania polskich tradycji, których bogactwo i ważność jest tak istotnym elementem naszej tożsamości. Tożsamości, którą homo sapiens zawdzięcza nie cywilizacji, lecz pięknej świadomości swojego związku z Naturą i jej bogactwem.

Fragment finałowego tańca zespołu "Łany" podczas uroczystości.