Lista aktualności Lista aktualności

Otwacie zbiornika retencjonującego wodę w leśnictwie Marydół.

    W dniu 26 lutego 2015 r. w leśnictwie Marydół odbyło się otwarcie zbiornika „Kuźniki". Miało ono charakter symboliczny gdyż było to jednocześnie zakończenie trwającego prawie sześć lat projekt współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, noszącego tytuł Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych.
    Doceniając znaczenie i wartość przedsięwzięcia dla naszego regionu gospodarz spotkania pan nadleśniczy Wojciech Bąk podziękował, że swoim udziałem zaszczycili naszą uroczystość Starosta ostrzeszowski pan Lech Janicki, Burmistrz  Miasta i Gminy Ostrzeszów pan Mariusz Witek, Burmistrz Miasta i Gminy Mikstat pan Henryk Zieliński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Mikstacie pan Łukasz Dybul, Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Ostrzeszów pan Władysław Karnicki oraz wykonawca zbiorników „Kuźnki" i „Wanda" pan Piotr Ociepa. Nie obyło się oczywiście bez udziału dziennikarz lokalnej prasy i telewizji kablowej „Proart".
    W nadleśnictwie Przedborów zaplanowało początkowo odbudowę 11 zbiorników wodnych, z czego sześć w powiecie ostrzeszowskim (leśnictwa; Wanda, Przytocznica, Torzeniec, Aniołki i Marydół) oraz pięć w pow. wieruszowskim (leśnictwa; Szustry, Węglewice i Brzeziny). Osobą odpowiedzialną za prowadzenie i koordynowanie projektu od początku jego funkcjonowania był pan Andrzej Kużaj.
    Z kwoty, 1,8 mln., przewidzianej na realizację całości projektu udało się wygospodarować oszczędności, które umożliwiły  wykonanie dodatkowo po jednym zbiorniku w leśnictwie Marydół i Wanda.
    Całkowity rozmiar przedsięwzięcia w liczbach przedstawia się imponująco:
- powierzchnia odnowionych obiektów – 12, 9 ha;
- objętość retencjonowanej wody 142 tyś. m3 przy planowanej wartości 117 tyś. m3;
- koszt całkowity wykonania 13 zbiorników – 1, 5 mln. zł – planowane 1,8 mln. zł.
    Aby uzmysłowić bardziej obrazowo ilość zgromadzonej wody w zbiornikach, możemy powiedzieć, że zmieściłoby się w nich ok. 280 basenów o standardowych wymiarach.
    Należy w tym miejscu przypomnieć, że nadrzędnym celem projektu było i jest retencjonowanie wód powierzchniowo-gruntowych na obszarach administrowanych przez Lasy Państwowe, w obrębie zlewni cieków, przy jednoczesnym zachowaniu i wspieraniu rozwoju krajobrazu naturalnego. Oczywisty jest związek projektu  z ochroną przyrody, a tym samym z poprawą stanu ekosystemów i siedlisk zależnych od wody.