Lista aktualności Lista aktualności

Finał I konkursu ekologicznego dla uczniów szkół Mikstatu

W sali widowiskowej w Mikstacie odbył się finał I Konkursu Ekologicznego pn. „Gmina Mikstat odpady segreguje - smog ustępuje".

Eko jest na topie

Pokaz mody z odpadów, ekologiczna „Zemsta" hrabiego Fredry, proces sądowy i bajka o walce dobra ze złem w wersji przyjaznej dla środowiska. Tak wyglądał finał I konkursu ekologicznego dla uczniów mikstackich szkół, którego współorganizatorami byli: firma „MZO" z Ostrowa Wielkopolskiego, Nadleśnictwo Przedborów oraz Urząd Miasta i Gminy Mikstat. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, a autorzy najciekawszych prac atrakcyjne nagrody.   

Uczestnicy I konkursu ekologicznego  pod hasłem: „Gmina Mikstat odpady segreguje -  smog ustępuje" musieli się wykazać nie tylko zmysłem i umiejętnościami plastycznymi, ale także wrażliwością ekologiczną. Konkurs  skierowany do dzieci i młodzieży z  przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów w gminie Mikstat cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W sumie zgłoszono ponad 100 prac w 4 czterech kategoriach: 1) gimnazjaliści wykonywali eko-instrument z wykorzystaniem odpadów recyklingowych, 2) uczniowie SP z klas IV-VI - witraż, 3) uczniowie SP z klas I-III - kolaż z bibuły, 4) przedszkolaki - prace plastyczne dowolną techniką z wykorzystaniem odpadów segregowanych. Prace oceniało jury powołane przez organizatorów, a wyniki zostały ogłoszone podczas finałowego widowiska, które odbyło się 18 maja w sali widowiskowej w Mikstacie.

W opinii jurorów wszystkie prace zgłoszone przez przedszkolaków: 10 - z Publicznego Przedszkola w Mikstacie, 6 - z Oddziału Przedszkolnego w Kaliszkowicach Kaliskich, 4 - z Oddziału Przedszkolnego w Kaliszkowicach Ołobockich i 9 - z Oddziału Przedszkolnego w Biskupicach Zabarycznych, zasłużyły na nagrodę. Entuzjastycznie zostały także przyjęte występy sceniczne mikstackich przedszkolaków, których głośno oklaskiwali starsi uczniowie wraz z opiekunami oraz goście: radni Zbigniew Walczak i Czesław Biały, Stanisław Błaszczyk - sołtys Mikstatu-Pustkowia.   

W kategorii gimnazjum nagrody otrzymali: I miejsce – Katarzyna Uścinowicz, II m. – Wiktoria Gąsiorek, III m. - Julia Rachuta i Dawid Matuszczak; opiekunem trójki laureatów była Monika Raczak.

W kategorii klas IV–VI nagrodzono: I  m. – Gabriela Pikińska (SP w Mikstacie, opiekun Jolanta Pastucha); II  m. -  Julia Łopata (SP w  Kaliszkowicach Kaliskich, Monika Raczak); III m.  - Jagoda Jędrzejak (SP w  Kaliszkowicach Ołobockich, Salomea Kowalczyk).

 W kategorii klas I-III jury wyróżniło: I m. – Jakub Ślęzak (SP w Mikstacie, Danuta Noweta); II m. - Maja Nieruchalska (SP w Biskupicach Zabarycznych, Jolanta Grzesiak) i Weronika Stasierska (SP w Mikstacie, Barbara Pikińska); III m. -  Kacper Drabent (SP w Mikstacie, Jolanta Sztukowska). Komisja postanowiła przyznać również Nagrodę Specjalną Marii Matuszczak (SP w Kaliszkowicach Ołobockich, Alina Kamińska).

Nagrody i upominki uczestnikom wręczali: Danuta Kamińska – sekretarz miast i gminy Mikstat, Andrzej Strykowski – prezes Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO" S.A. w Ostrowie Wielkopolskim oraz nadleśniczy Wojciech Bąk z Nadleśnictwa Przedborów.  

Bardzo ciekawe były także występy artystyczne zaprezentowane podczas finałowego widowiska. Gimnazjaliści wystawili fragment „Zemsty" hr. A. Fredry w adaptacji ekologicznej, a ich młodsi koledzy z Mikstatu, Kaliszkowic Ołobockich i Kaliszkowic Kaliskich śpiewali piosenki, odgrywali proces sądowy i bajkę, w których dominujące było przesłanie ekologiczne.

Opracowanie i zdjęcia: Przemysław Klimek.